Akende paigaldamine soojustuse tsooni. Millised on lahendused, riskid, eelised. Millist akna paigaldamise raami või kinnitamise lahendust eelistada? Puidust paigaldusraam, termoraam, kinnitusklambrid ja nurgikud.
Läbi aegade on akende soojustuse tsooni toomiseks kasutatud puidust prussidest raame. Viimasel ajal on hakatud praktiseerima ja propageerima ka soojustusprofiile või teise nimega termoprofiile ning spetsiaalsete nurgikute või klambritega paigaldamist. See on tekitanud paraja segaduse, et milline lahendus on siis õige ja miks vanakooli prussidega lahendus enam ei sobi.
Siinkohal oleks huvitav teada parimaid praktikaid ja arvamusi, et millist lahendust eelistada ning mis on selle juures tehnilised argumendid.
Toome allpool välja mõned argumendid ja küsimused kõigi nende kolme lahenduse puhul. Neid võiks täiendada, selgitada või ümber lükata.
Puidust prusside lahendus
Selle lahenduse puhul paigaldatakse puidust prussid seinte külge, metallist nurgikute abil, enne akende ja fassaadi soojustuse paigaldamist. Aken kinnitatakse reeglina metallist klambritega akna põse külge ning toetatakse kande klotside läbi puidust raamile. Akna ja kanderaami vahe tihendatakse ehitusvahuga mis ei ole küll kinnitamiseks, aga omab teatavat jäigastavat mõju.
Positiivsed argumendid, puidust raami lahenduse kasuks:
- Suhteliselt soodne lahendus
- „koguaeg on nii tehtud“ tavaline ehituses kuuldav väljend, aga siinkohal on tõesti traditsioonid pikad ja suurematest tagasilöökidest pole kuulda olnud.
- Prusside kinnitamise nurgikute kruvid jäävad puidust prusside võrra akna põsest eemale ja seega on tagatud piisav ankurdamise ruum.
- Puidul on suurem survetugevus kui enamikel soojustusprofiilidel
- Ehitusvahu saab paigaldada lengi ja puidust raami vahele, mille mõlemaga on piisav nake. Sellega saavutatakse lisa jäikus aknale ja kindel ning ajas püsiv sooja- ja õhupidav vuuk (reeglina on tuule- ja aurutõkke teibid siiski täiendavaks kaitseks vajalikud)
Negatiivsed argumendid puidust raami lahenduse kahjuks:
- Puit kipub ajas mädanema või kahjurite poolt puretud saama. Kuigi soojustuse ja ilmastikukindla fassaadikatte taga varjus seda ei peaks liiga kiiresti juhtuma, kui kõik on korralikult tehtud. Samuti aitavad erinevad puidu immutamised ja töötlemised seda probleemi leevendada.
- Puit on tundlik niiskusele ja võib selle muutumisel omada suuri deformatsioone, joonpaisumist või kaardumist. Aga jällegi, kas kuivas fassaaditarindis see ikka on liiga suur oht, kui oleme kasutanud kvaliteetset ja kuiva puitu?
- Puit on parema soojusjuhtivusega (seega halvem) kui soojustusmaterjalidest valmistatud profiilid, ~40-60% sõltuvalt puidu niikusest ja võrreldavatest profiilidest. Tuleks arvestada ka seda, et fassaadi soojustuse kihiga kaetuna on see soojasild oluliselt tagasihoidlikum kui akna lengi puhul.
- Metallist kinnitusnurgikud võivad, sõltuvalt soojustuse paksusest, osutuda külmasillaks.
- Puit on põlev materjal ja ei pruugi seetõttu kõikidele fassaadilahendustele ja hoonetüüpidele sobida.
- ETICS/SILS õhekrohvisüsteemide puhul võib tekkida puidu joonpaisumisest tekkivad deformatsioonid mis tekitavad krohvipõse ja akna lengi vahele lõikepinged. On olnud probleeme õhekrohvisüsteemidega kus akna lengi ja krohvi vahele on tekkinud pragu. Kas see on olnud akna profiilide suurest joonpaisumisest, puidust kanderaami halvast puidu kvaliteedist või krohvisüsteemi mittejärgimine, seda peab analüüsima iga objekti puhul eraldi.
Termoprofiil / Soojustusmaterjalist valmistatud akende paigaldusprofiilid (termoraam)
Termoprofiilid on reeglina toodetud suure tihedusega vahtpolüstüreenist või liimainetega kokku pressitud polüuretaani soojustuse jääkidest (PUR/PIR).
Positiivsed argumendid, termoprofiilidest raami lahenduse kasuks:
- Puidust madalam soojusjuhtivus (profiiliti väga erinev) ja seega väiksem sooja- ja külmasild.
- Tooted ei karda niiskust ja on reeglina dimensionaalselt stabiilsed.
- Ehitusvahu saab paigaldada lengi ja termoraami vahele, mille mõlemaga on reeglina (sõltub profiilist) piisav nake. Sellega saavutatakse lisa jäikus aknale ja kindel ning ajas püsiv sooja- ja õhupidav vuuk (reeglina on tuule- ja aurutõkke teibid siiski täiendavaks kaitseks vajalikud)
Negatiivsed argumendid termoprofiili raami lahenduse kahjuks:
- Survetugevus vahtpolüstüreenist profiilide puhul on siiski oluliselt madalam kui puidul. Kas on oht, et akna paigaldamise tugiklotsid ei deformeeri aja jooksul profiili. Sama küsimus tekib profiili hoidvate kruvide puhul.
- Turul on väga erinevate omadustega tooteid ja puudub standard ja selgus, mis on omadus mida peame jälgima ja nõudma.
- Kinnitusviis. Üldjuhul paigaldatakse profiilid kruvide ja liimi kombineeritud lahendusega. Tootjad ja aknaprofiilide müüjad annavad tihti erinevaid signaale. Ühed ütlevad, et liim on põhiline kinnitusvahend, aga teised, et kruvid ja kolmandad, et need kinnitusvahendid töötavad koosmõjus. Liimid on tänapäeval juba päris head, aga platsiehituses on sageli probleemiks paigalduse kvaliteet, pindade puhtus, temperatuur jms, seega liimile üksinda ei tohiks vist lootma jääda. Samuti on erinevate profiilide ja ka müüritiste nake väga erinev. Vajalik oleks teha eelnevaid nakketeste ja kasutada kindlasti tootja testraportites välja toodud tooteid. Üldjuhul paigaldatakse alapuu alla ka vertikaalsed klotsid, mis aitavad akna koormust kanda. Profiilide kinnituslahenduse valikul peaks lähtuma lisaks akna omakaalust ka dünaamilise koormuse ja varuteguritega. Täna tundub, et enne paigaldamist liiga palju ei arvutata ja insenere ei kaasata.
- Profiilid on reeglina põlevast materjalist ja ei pruugi seetõttu kõikidele fassaadilahendustele ja hoonetüüpidele sobida. Tuletundlikkus on erinevatel materjalidel erinev ja peaks jälgima tootedokumente ja hoonele esitatavaid nõudeid.
Nurgikutega või spetsiaalsete kanduritega akna paigaldamise lahendus
Akna paigaldamiseks arendatud nurgikuid ja kandureid on väga erinevat tüüpi. On neid mis paigaldatakse müüritise välispinnale, aga ka akna ava põse külgedele. Kinnitustarvikuid on nii plastikust kui metallist.
- Külmasild. Sõltuvalt lahendusest on külmasild väiksem või suurem. Üldiselt on lahenduse välja töötanud ettevõtted üritanud seda minimeerida.
- Akna tootjate juhendites on reeglina näidatud, et aken tuleb paigaldada tugi ja rihtklotside abil. Üldjuhul on nõutav, et rihtimise kiilud ja klotsid tuleb eemaldada ja tugiklotsid paika jätta. Rihtklotsid eemaldatakse selleks, et aken saaks paigaldusavas liikuda, aknaprofiili joonpaisumine saaks toimuda nii, et jõude ei kantaks edasi aknale ja paigaldusraamile. Kinnitusnurgikutega paigaldusviisi puhul tekib küsimus, kuidas see teema on lahendatud. Siin tundub tekkivat vastuolu akna paigaldamise nõuete ja suunistega?!
- Kinnituskruvid võvad nurgikute puhul sattuda liiga ploki serva või võib tekkida problemaatiline jõu õlg. Kas see võib osutuda probleemiks?
- Puudub vahu jäigastav mõju, mis oli kirjeldatud eelnevate lahenduste puhul. Isegi kui jätta vahu paigaldamiseks piisavalt ruumi, ei pruugi olla ehitusvahu nake soojustusmaterjaliga samaväärne puidu nakkega. Kui soojustus paigaldada otse akna lengi vastu, kuidas on sellisel juhul tagatud õhutihedus.
Ehituses on tihti häid ja halbu valikuid, aga millegi vahel tuleb valida, arvestades lahenduste plusse ja miinuseid ning konkreetse ehitise ning lahenduse erisusi. Ühte ja ainuõiget lahendust reeglina ei leia.
Ootame arhitektide, inseneride ja suure ehitamise kogemusega ehitajate kommentaare meie hüpoteesidele ning ettepanekuid, millist lahendust peaks eelistama ning milliseid paigaldusvõtteid peaks rakendama.